سئوکار کیست ؟ مهارت های یک سئوکار

سئو چیست؟

سئو مخفف جمله­ی Search Engine Optimization است و به معنای کمک کردن به ارتباط وبسایت­ها با موتورهای جست­وجو به ویژه گوگل است. سئو از تعدادی تکنیک برای پیشرفت سایت­ها در صفحات موتورهای جست­وجو تشکیل می­شود.

سئو فرآیند پیچیده­ای است که یادگیری آن با تلاش و پشتکار بالا و همچنین دانش بسیار ممکن می­شود تا فرد به نوعی بتواند خود را یک سئوکار معرفی کند.

از آنجایی که سئو علم به روزی محسوب می­شود پیگیری نکات جدید مربوط به آن و دانستن مهارت­های مرتبط به این زمینه کمک بسیاری به موفقیت شما خواهد کرد. در ادامه مهارت­هایی که لازم است هر سئوکاری داشته باشد را در این مقاله می­خوانیم.

تحقیق در رابطه با موضوعات و کلمات کلیدی

این که در رابطه با موضوع سایت تحقیقات کافی را انجام دهید و کلمات کلیدی مرتبط به مطلبی که قصد نوشتن آن را دارید پیدا کنید، از واجبات سئو است. همچنین لازم است بدانید رقیبان شما در این زمینه در رابطه با چه مطالبی و به چه صورتی سخن گفته­اند تا بتوانید بهترین استراتژی را برای نوشتن مقاله در پیش بگیرید. سئو دانشی است که نیاز مبرم به جست­وجو دارد و مهم است که هر فردی که در این زمینه کار می­کند از آخرین خبرهای مرتبط به موتورهای جست­وجو با خبر باشد. به طور مثال موتور جست­و­جوی گوگل همیشه در حال آپدیت قوانین خود است و هوش مصنوعی موتور جست­وجوی خود را پیشرفته­تر از همیشه کند تا برخی از سایت­هایی که سئوی خود را با کلک و فریب قوی می­کنند و شناسایی کرده و به آن­ها امتیاز منفی بدهد.

توانایی انجام کار تیمی

لازم است ارتباطی با دیگر اعضای تیم داشته باشید تا استراتژی محتوا و بهینه ­سازی سایت را همسو با هم پیش ببرید. با کمک گرفتن از کسانی که در تیم تجربه­ی بیشتری در زمینه ­ی سئو دارند می­توانید از صحت اطلاعات خود و مشکل نداشتن آن اطمینان حاصل کنید. مطالب چه از نظر اطلاعاتی و چه از نظر نگارش باید در بهترین حالت ممکن باشند تا علاقمندان را به خود جذب کنند. شاید در نوشتن محتوایی موردی مهم به ذهن شما نرسد ولی فرد دیگری از تیم به آن اشاره کرده و آن­جا مهم بودن این مورد را در موضوعی که در آن فعالیت دارید، متوجه شوید.

تولید محتوا قابل درک

محتوای نوشته شده توسط شما باید در درجه­ای از کیفیت باشد که هر کاربری آن را می­خواند به خوبی متوجه موضوع مورد نظر بشود. سنگین و ادبی نوشتن خواننده را خسته کرده و از ادامه­ی خواندن منصرف می­کند. البته خوب است بدانید با ادبیات محاوره نوشتن نیز همیشه جواب نداده و برخی از افراد که در سنین بالاتری قرار دارند می­توانند با چنین نوشته­ای راحت نبوده و از درک آن عاجز باشند.

زمانبندی و اولویت داشته باشد

برای هر ساتی سئوی انجام شده می­تواند با سایت دیگری تفاوت داشته باشد. برخی از سایت­ها به دلیل رقبای کم به راحتی می­توانند در موتور جست و جوی گوگل بالا بیایند در صورتی که بسیاری از موضوع­ها دارای رقیبان بی­شماری است که بالا آمدن سایت در موتورهای جست­وجو را بسیار سخت می­کند. از این رو لازم است با داشتن یک اولویت­بندی مناسب بدانید از کجا شروع کنید.

تحلیل و بررسی سایت و داده ها

لازم است هر موضوعی که در پی سئو کردن آن هستید اول کار به طور کامل بررسی شود. دانستن اهمیت موضوع پیش رو و میزان علاقمندی مخاطبان به چنین موضوعی وظیفه­ی هر سئوکاری است. اگر سایتی را به شما بدهند و از شما تقاضای سئو کردن آن را داشته باشند در صورتی که از موضوع سایت خبر نداشته و با دیگر رقیبان این سایت آشنا نباشید، استراتژی غلطی را در پیش خواهید گرفت. همچنین آشنا نبودن با موضوع سایت باعث می­شود در نوشتن مطالب مرتبط به سایت هم اشتباه کرده و اطلاعاتی غلط را به خوانندگان بدهید.

مقرور نباشد

پس از چندین سال کار کردن در زمینه­ی سئو شاید این فکر را داشته باشید که دیگر موضوعی نمانده از آن اطلاع نداشته باشید و شما یکی از بهترین­ها در زمینه­ی سئو هستید ولی این­طور نیست. از آن­جایی که این دانش گستردگی بسیار زیادی داشته و روز به روز به وسعت آن افزوده می­شود، سئوکار لازم است مدام خود را آپدیت نگه داشته تا حرفی در این زمینه داشته باشد. خوب است که دز این زمینه هیچ وقت به خود و اطلاعاتتان مغرور نشوید و از یادگیری بیشتر نهراسید. در زمینه­ی سئو هر چه بیشتر یاد بگیرید، بیشتر موفق می­شوید.

با توجه به علم روز، خود را بروزرانی کند

این موضوع به طور کاملا مستقیمی بر روی موفقیت شما تاثیر گذاشته و لازم است همیشه سرعت یادگیری خود را بالا نگه دارید. اطلاعات بسیار جدیدی روز به روز در زمینه­ی بهینه­سازی به دنیای سئو اضافه می­شود که لازم است به سرعت آن را یاد گرفته تا از رقیبان خود عقب نمانید. به دلیل حجم بالای اطلاعاتی که روز به روز به این دانش افزوده می­شود سرعت بالا در یادگیری اهمیت زیادی پیدا می­کند.

اصول کدنویسی را بلد باشد

این که اصول کدنویسی را بدانید به منزله­ی برنامه­نویس بودن نیست بلکه تنها لازم است اصول اولیه آن را بدانید. به خصوص سیستم­های CMS مانند وردپرس به سبب امکاناتی که دارند شما را در زمینه­ی سئو کردن سایت کمک می­کنند از این رو خوب است برای پیشرفت در کارتان و همچنین سریع­تر شدن روند سئوی سایت از این ابزارها کمک بگیرید. اگر تنها ادمین سایت هستید و وظیفه­ی سئوی سایت برعهده­ی شماست دانستن اطلاعاتی در رابطه با کدنویسی سایت هر چند کم به شما کمک می­کند در صورت لزوم تغییراتی که می­خواهید را بر روی ظاهر سایت اعمال کنید. این مورد از مهارت های سئو موضوعی است که به روند پیشرفت شما در این کار کمک بسیاری خواهد کرد.
دانستن مهارت در این زمینه به شما کمک می­کند با تیم برنامه­نویس سایت بهتر تعامل کرده تا بتوانید نیازهای خود را در رابطه با سئوی سایت به آن­ها بفهمانید. این که با روند کدنویسی آشنا باشید هنری است که به شما کمک می­کند درخواست­های پیچیده از برنامه­نویس سایت نداشته و او را به زحمت نیندازید.

تخصص سخت سئو

این که در این صنعت از خود مقاومت و پایداری نشان دهید یک مهارت نبوده بلکه ویژگی مهمی است که حتما باید آن را پیش بگیرید. از آن­جایی که سئو پر از چالش­هایی است که هر روزه با آن روبه­رو هستید توان تحمل در برابر آن­ها می­تواند به موفقیت بیشتر شما در این زمینه کمک بسیاری کند. بسیار پیش آمده که گاهی راه­حلی که در پیش گرفته­اید جواب نداده و این مورد شما را خسته کرده است ولی از بین رفتن صبر و تحمل شما می­تواند در موفقیتی که در پی آن هستید تاخیر بیاندازد. برخی مواقع نیز با این که کیفیت کار خوبی به مشتری تحویل داده­اید با او به موافقت نرسیده و ممکن است از کوره در بروید ولی باید بتوانید با صبر و حوصله از کار خود در برابر مشتری دفاع کنید.

سئوکار باید ذهن آنالیزگری داشته باشد.

متخصصین سئو باید به سرعت بتوانند در لحظه مشکلات پیش آمده را آنالیز کرده و راه حلی برای آن بیابند. در این مواقع خوب است با ایجاد یک پرسش در ذهن خودتان خود را برای پاسخ به سوال پیش آمده آماده کنید. سوالاتی چون چه اتفاقی رخ داد؟ چرا این اتفاق رخ داد؟ و چه روندی را برای حل آن باید در پیش بگیرم سوالات خوبی است که می­تواند ذهن را به چالش بکشد. نداشتن ذهن آنالیزگر یعنی کمبود یکی از مهم­ترین مهارت های سئو.

نویسنده­ی خوبی باشد.

نوشتن محتوا شاید مهم­تریم مبحث در رابطه با سئو باشد و با محتوای یونیک اتس که سایت می­تواند ارزشمند محسوب شود. اگر سئوکار مهارت خوبی در نوشتن نداشته باشد و نداند به چه صورت باید در رابطه با کلمه­های کلیدی موضوع مورد نظر جست­وجو کند قطعا به مشکل خواهد خورد. نوشتن خود به تنهایی مهارت جدایی است و زمانی که با دانش سئو ترکیب می­شود، از بحث برانگیزترین مهارت های سئو می­تواند باشد.

بحث ­کننده­ی خوبی باشید.

در این زمینه لازم است بتوانید با مشتریان و یا دیگر افراد تیم به خوبی بحث کنید. هنر متقاعد کردن آن­ها به خصوص اگر رهبر تیم سئوی سایت باشید شما را در موفق شدن یک قدم جلو می­برد. در کنار این مهارت خوب است مهارت نوشتن گزارش داشته باشید زیرا اکثر مشتریان بدون دریافت گزارشی از روند کاری شما نمی­توانند به راحتی ان را قبول کنند. مخصوصا در برخی از اوقات مشتریان با اصطلاحات تخصصی آشنایی نداشته و لازم است چه در گزارش و چه در صحبت کردن با او به نوعی برخورد کنید که مطلب را به راحتی دریافت کرده و ارزش کار شما را بفهمد.

داشتن مهارت­های اجتماعی بسیار مهم است.

یکی از مهارت های سئو که لازک است یک سئوکار داشته باشد، می­تواند مهارت­های اجتماعی و صحبت کردن با دیگر افراد سئوکار داشته باشد. شما باید به قدری اجتماعی باشید که با دیگر همکاران خود به خوبی تبادل نظر کرده و از اطلاعات آن­ها بهره ببرید زیرا با این کار می­توانید مطالبی را که شاید زمان بسیاری از شما می­گیرد تا به آن­ها دست یابید را از زبان کس دیگری شنیده و به راحتی متوجه آن شوید. همچنین چنین موضوعی برای افراد دیگر نیز می­تواند رخ دهد تا بتوانند با نظرات شما نیز آشنا شوند.
برای محک زدن خود می­توانید در سیمینارهایی که افراد شاغل در زمینه­ی بازاریابی آنلاین برگذار می­کنند شرکت کرده و اطلاعات جذابی را از دنیا سئو با صحبت کردن با باقی اعضای شرکت کننده در سمینار به دست آورید.

توانایی خود برای سازگار شدن با محیط را بالا ببرید.

سئو شغلی نیست که تایم کاری داشته باشد و ممکن است در هر زمانی از روز وقتی از شما را به خود اختصاص دهد. از این رو سازگار ماندن با چنین تایم کاری برای یک سئوکار بسیار لازم است.

حس شوخ­ طبعی

در این کار که استرس­هایی را با خود به همراه دارد بهتر است کمی حس شوخ­طبعی داشته باشید تا بتوانید از پس آن بربیاید. خنده و شوخی از عواملی است که به خوبی می­تواند استرس کار را تا حد زیادی کم کند.

مهارت کار با آنالیزگرهای موتورهای جست­ وجو

به طور کل سئوکاری که بلد نباشد با آنالیزگرهای موتورهای جست­وجو کار کند نمی­تواند خو را یک سئوکار حرفه­ای معرفی کند. به طور مثال در رابطه با موتور جست­وجوی گوگل، گوگل آنالیتیکس کمک بسیاری به سئوکارها برای دست­یابی به اطلاعات مرتبط به سایت می­کند. این که بدانید بازدید سایت شما چقدر بوده و مردم بر روی چه موضوعاتی بیشتر کلیک کرده­اند کمک بسیاری به تعیین استراتژی محتوای سایت شما می­کند.

منظم بودن برای تسک ها

منظم بودن شاید یکی از مهارت های سئو نباشد ولی مهم­ترین چیزی است که یک سئوکار باید آن را رعایت کند. نظم در انتشار مطالب و نوشتن محتوا برای هر سایتی بسیار مهم بوده و انجام دقیق آن کمک بسیاری به پیشرفت شما در سئوی یک سایت خواهد کرد. به طور مثال منتشر کردن مطالب در یک ساعت از روز کمک بسیاری به افزایش سئوی سایت می­کند.

آشنایی با زبان انگلیسی

از آن­جایی که بسیاری از سایت­ها و مطالب مرتبط به سئو به زبان انگلیسی هستند لازم است یک سئوکار آشنایی نسبی با انگلیسی داشته تا بتواند به روزترین اخبار را به سرعت پیگیری کرده و در جریان اتفاقات روز دنیا در مورد صنعت سئو باشد. همچنین گاهی که به دنبال مطلبی برای نوشتن محتوا می­گردید شاید در کتاب­ها و سایت­های فارسی زبان نتوانید مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید از این رو لازم است با دانستن انگلیسی هر چند کم بتوانید مطالب مورد نظر خود را پیدا کرده و در رابطه با آن مطلب بنویسید.

تصمیم­ گیری برای انجام سئو

قدرت در تصمیم­گیری و به نوعی دست دست نکردن از مهم­ترین مهارت های سئو محسوب می­شود. این که بتوانید برای حل مشکل و یا اتفاقی که در لحظه پیش می­آید، به سرعت تصمیم­گیری کرده و آن را به بعدا نسپارید چون به احتمال قوی بعدا آن را فراموش می­کنید. به دلیل پایدار نبودن و تغییرات مختلف سئو این که بتوانید با مسائل پیش امده منطقی برخورد کنید و همچنین به سرعت تصیم بگیرید به قدرت شما در سئو برمی­گردد. فرد با تجربه در چنین مواقعی می­داند باید چه کند ولی اگر تصمیم را به سرعت نگرفته و برای گرفتن آن نیاز به وق داشته باشید ممکن است مشکلاتی را برای شما و تیم سئوتان به وجود آورد.